Vítězové za rok 2016

1.Kategorie Dítě

Nela Blažková

25. listopadu byla devítiletá Nela Blažková poprvé přes noc na návštěvě u své prababičky. Velmi se k ní těšila. Když však nadešel večer, Nela vycítila, že něco s prababičkou není v pořádku. Zachovala si duchapřítomnost a pokládala prababičce různé otázky jako například jak se jmenují její dcery. Když jí prababička odpověděla jiná jména, pokračovala v tázání dál. Ze strachu co se s prababičku děje, zavolala na mobil své babičce, která pohotově volala na linku 155. Nela se mezitím o svou prababičku, která ztratila paměť, pečlivě starala. Dokonce pro záchranáře přichystala léky, které prababička užívá. Prababička byla nakonec převezena do nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu.  Nyní se už těší dobrému zdraví. Nele patří velká pochvala za to, že se zachovala lépe než ledajaký dospělý a že s klidem a rozvahovou dokázala situaci vyřešit a pomohla tak zachránit své prababičce život.

2.Kategorie Občan


Silvie Valoušková

NEO CUP slouží těm, kteří bojují již od první minuty. V roce 2015 vznikla v hlavě Silvie Valouškové myšlenka o založení projektu, jenž by pomáhal při péči o předčasně narozené děti v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Nyní se vize zhmotnila do podoby reálného projektu, jehož posláním je pomáhat jak samotným dětem, tak i rodičům předčasně narozených dětí. Ač nebylo jednoduché zabezpečit finanční podporu a sehnat dostatečné množství nefinančných darů, Silvii se to povedlo. Dokázala rozšířit povědomí o této problematice a zabezpečit pomoc již nekolika dětem.

3.Kategorie Projekty

 

Malé Mimi

V roce 2015 byl spuštěn projekt „Malé mimi“, který pečuje o předčasně narozené novorozence na oddělení neonatologie v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Ovšem pod péči nespadají pouze předčasně narození novorozenci, ale i jejich rodičové. Cílem projektu je umožnit kontakt rodičů s dítětem a také snaha zajistit individualizovanou péči o předčasně narozené děti. Iniciátorem projektu je Martin Gazda, který zažil sám na vlastní kůži, jaké to je potýkat se s problémem předčasného narození dítěte. Na projektu se podílí i primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

4. Kategorie Dárce

 

 

Jiří Daněk

Pro někoho je zkouškou z dospělosti maturita, pro pana Daňka to byl duben 1996, kdy poprvé daroval krev. Odběr u něj vyvolal příjemné pocity, a tak nezůstal jen u jednoho. Následoval druhý, třetí až se jich nashromáždilo 10 a v listopadu 1998 obdržel poštou bronzovou Janského plaketu. Za dlouhých 20 let má pan Daněk na kontě přibližně 61 odběrů krve a jeden odběr kostní dřeně. Pokračovaní v darování krve mu již lékaři nedoporučují, a tak se pan Daněk začal příležitostně věnovat osvětové činnosti a povídám na školách. Nicméně ze všeho nejvíce by si pan Daněk přál, aby se místo dojímání nad neštěstím druhých nebo snad obdivem k dárcům, ostatní zamysleli sami nad sebou a udělali to, co je v jejich moci.

5. Kategorie Profesionálové

Petr Tichý

Bylo páteční odpoledne 16. září. Strážník zlínské městské policie Petr Tichý měl již po službě a zrovna projížděl se svým synem mezi dvěma obcemi na Uherskohradišťsku, když spatřil na horizontu silnice několik stojících vozidel. V okamžiku, kdy dojel k poslednímu z nich, viděl, jak v poli leží převrácené osobní vozidlo po havárii. Zaparkoval na bezpečném místě a společně s dalším řidičem běžel k havarovanému autu, ze kterého se ozývalo volání o pomoc. Havarovaný vůz ležel na boku a jediný způsob jak se dostat dovnitř, byly pravé zadní dveře. Přítomný muž držel otevřené dveře a strážník se po rozpáleném výfukovém potrubí přes nádrž a podvozek dostal nahoru. Promáčklými dveřmi zjistil, že se ve voze nachází pouze řidička. Strážník vlezl do útrob vraku, ve kterém byla zraněná žena zaklíněna, a snažil se s ní komunikovat a udržet ji při vědomí do příjezdu záchranářů. Během této složité situace ještě zvládl vytáhnout ze spínací skříňky vzpříčené klíče a vést aktivní hovor s dispečinkem zdravotnické záchranné služby. Po příjezdu na místo se o zraněnou ženu postarali zdravotníci, kteří ji po ošetření transportovali do zdravotnického zařízení přivolaným záchranářským vrtulníkem.

6. Kategorie Dlouhodobá činnost

Petr Julina

Zlín, 38 let, vedoucí Střediska volného času Klubíčko ve Zlíně, který se věnuje zdravotně postiženým, kdy jim pomáhá naplňovat volný čas. Působí zde už od roku 2001. Kromě toho je jedním ze spoluzakladatelů hraní sledgehokeje v České republice v roce 1999. V březnu pak v pozici vedoucího týmu SHK Lapp Zlín oslavil s mužstvem zisk třetího titulu mistra republiky v řadě.